آی بی تور > ویزای شینگن

اخذ و صدور ویزای شینگن در کمترین زمان

متخصص تورهای نمایشگاهی

ویزای شینگن چیست؟


پیشنهاد صدور ویزای شنگن توسط کشورهای اروپایی و توافق این ۲۶ کشور برای رفت و آمد آزادانه مردم در آن‌ها، به دوران بعد از جنگ جهانی دوم مربوط می‌شود. در ابتدا و در سال ۱۹۵۷ میلادی، چهار کشور اروپایی شامل نروژ، دانمارک، فنلاند و اسکاندیناوی قرار‌دادی را به جهت صدور مجوز برای سفر آسان بین یکدیگر امضا کردند. در حدود ۲۷ سال بعد، یعنی در سال ۱۹۸۴ میلادی، ایده ملحق شدن کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز توسط فرانسه و آلمان مطرح گردید. در نهایت، سرانجام یک سال بعد، در ۱۴ ژوئن ۱۹۸۵، در یکی ازمناطق کشور لوکزامبورگ به نام شینگن، ۵ کشور آلمان غربی، بلژیک، فرانسه، لوکزامبورگ و هلند پیمانی به نام شینگن اول را به امضا رسانیدند. این دولت ها با یکدیگر به این توافق رسیدند که کنترل مرزی در مرزهایی که آن ها به اشتراک گذاشته اند را لغو کنند و به جای توقف در مرزها، هر وسیله نقلیه ای که دارای ویزای سبز در شیشه جلوی ماشین خود بود، به راحتی از مرز عبور کند. اما هنوز نگهبانانی برای کنترل ماشین ها و ورود به کشورهای دیگر وجود داشتند. پیمان شینگن دوم نیز در۱۹ ژوئن سال ۱۹۹۰ به امضا رسید و پیشرفت بیشتری نسبت به پیمان شنگن ۱۹۸۵ داشت. این پیمان حذف کامل بازرسی مرزی در یک دوره زمانی را فراهم کرد. هر دو قرار داد شینگن باعث پیشرفت غیر منتظره ای برای عبور و مرور در اروپا بود. اغلب صف های طولانی برای عبور از مرزها توسط این توافق نامه از میان رفت و مردم توانستند بدون نشان دادن هر گونه مدرک شناسایی به کشورهای همسایه سفر کنند.

در حالت کلی شینگن به مجموعه کشورهای اروپایی گفته می‌شود که تحت پیمانی با همین نام، قوانین یکپارچه‌ای در راستای فعالیت‌ها و مقررات مرزی و مسافرتی خود، وضع کرده‌اند. به سبب همین پیمان، تمامی مردم کشورهای خارج از این اتحادیه، جهت سفر و اقامت در این مناطق، موظف به اخذ مجوز ورود و روادیدی جامع و واحد موسوم به «ویزای شینگن» هستند. همان‌طور که گفتیم، مطابق این پیمان، امکان رفت و آمد آزادانه در بین مرزهای این کشورها و همچنین انجام فعالیت‌های گوناگون در زمینه‌های مختلف بین آن‌ها فراهم شد. همچنین فعالیت‌های مشترک متعدد دیگری نیز در زمینه‌های گوناگون بین این کشورها آغاز شد. در حال حاضر تمام کشورهای اتحادیه اروپا (شامل ۲۶ کشور) بجز بریتانیا و ایرلند وارد این توافق‌نامه شده‌اند. در طول سال‌های گذشته، شاهد اضافه شدن الحاقیه‌های ریز و درشت متعدد و پیوستن چند کشورهای اروپایی دیگر به این پیمان بوده ایم. گفتنی است پس از حوادث ۱۳ نوامبر ۲۰۱۵ در پاریس، دولت فرانسه تفاهم نامه شنگن را به حالت تعلیق درآورد و در مرزهای خود حالت فوق‌العاده را اعلام کرد. 


کدام کشورهای اروپایی ویزای شینگن رو صادر می کنند؟

منطقه‌ی شنگن از ۲۶ کشور تشکیل شده است که توافق کرده‌اند شهروندان‌شان به طور آزادانه در این منطقه جابجا شوند، به طوری که گویی کشور واحدی است. از ۲۶ کشوری که توافق شنگن را امضا کرده‌اند، ۲۲ کشور عضو اتحادیه‌ی اروپا و ۴ کشور دیگر عضو EFTA (انجمن تجارت آزاد اروپا) هستند. منطقه‌ی شنگن که نام «توافق شنگن» را یدک می‌کشد منطقه‌ای است که در آن ۲۶ کشور مختلف اروپایی، مرزهای داخلی خود با سایر کشورهای عضو و خارج از کشور را برای حرکت آزاد و بدون محدودیت مردم، کالاها، خدمات و سرمایه لغو کرده‌اند، در صورتی که طبق قوانین مشترک برای کنترل مرزهای خارجی و مبارزه با جنایت از طریق تقویت سیستم قضایی مشترک و همکاری پلیس باشد.مرزهای بین کشورهای اروپایی در کل منطقه‌ی شنگن تنها بر روی نقشه وجود دارند و سفر آزادانه‌ی بیش از ۴۰۰ میلیون اتباع کشورهای منطقه شنگن که شامل ۲۶ کشور میشود در بخش‌های کنترل پاسپورت و کنترل مرزی در داخل و خارج از منطقه تضمین شده است، زیرا مانند کشوری واحد است و حقوق سفر و جابجایی در تمام این کشورها یکسان است.


متخصص تورهای نمایشگاهی

متخصص تورهای نمایشگاهی

چه کسانی برای ورود به اروپا نیاز به ویزا دارند؟

همه اتباع کشورهای جهان سوم که هنوز با موافقت نامه های مربوط به آزاد سازی ویزا با کشورهای عضو شینگن موافقت نکرده اند، قبل از ورودشان به اروپا باید ویزای خود را بدست آورند. برای بررسی اینکه آیا شما به یک ویزای شینگن نیاز دارید تا به یکی از کشورهای عضو حوزه ی شینگن سفر کنید، در اینجا لیستی از کشورهائی که شهروندان باید قبل از سفر به اتحادیه اروپا درخواست پناهندگی کنند ارائه شده است.


با آی بی تور دیگر نگران سوالات خود در مورد اخذ ویزای خود نباشید و با در دست داشتن ویزای معتبر و تضمین شده، با خیال آسوده به اروپا مسافرت کنید. ما در تمامی مراحل همراه شما خواهیم بود. 


مراحل اخذ ویزای شینگن

اشخاصی که می‌خواهند وارد حوزه‌ شینگن شوند، بسته به ملیت‌شان ممکن است، نیازمند ویزا باشند. اگر تاکنون به اروپا نرفته‌اید و قصد سفر به آن را دارید، نخست باید ببینید آیا نیاز به ویزای شینگن دارید؟ هم‌اکنون مردم بیش از ۶۰ کشور می‌توانند بدون ویزا وارد ناحیه‌های آزاد اروپا شوند و طی دوره‌ای ۶ماهه، به‌مدت ۹۰ روز در آنجا اقامت کنند. اما اگر در دسته‌ی افرادی هستید که برای ورود به اروپا و منطقه‌ شینگن نیاز به ویزا دارید، این مقاله را دنبال کنید تا شما را با مراحل اخذ ویزای شینگن آشنا کنیم. 

قبل از صدور ویزای شنگن، سفارت چه چیز را بررسی می کند؟

سفارت باید بررسی کند: هدف از سفر (برای مثال، تجارت یا بازدید)
تمایل به بازگشت نحوه پرداخت (توسط دعوت کننده یا متقاضی)
بیمه سلامت
سایر اطلاعات (از قبیل سوابق در AZR، SIS، فعالیت های جنایی یا سایر نقض های جزیی)

متخصص تورهای نمایشگاهی

متخصص تورهای نمایشگاهی

متخصص تورهای نمایشگاهی

قیمت ویزای شینگن

هزینه ویزای شینگن (به یورو):

ویزای ترانزیت فرودگاه: ۶۰ یورو.
اقامت کوتاه مدت ویزای شینگن، کمتر از ۹۰ روز: ۶۰ یورو.
• ویزای اقامت طولانی، بیش از ۹۰ روز: ۹۹ یورو هزینه ویزای شینگن ۳۵ یورویی تنها برای افرادی است که شرایط زیر را دارا باشند.
• کودکان بین ۶ تا ۱۲ ساله و همچنین کودکان زیر ۶ سال.
• مهاجران از، گرجستان، کوزوو، روسیه و اوکراین.
• دانش آموزان، دانشجویان، کارشناسی ارشد و معلمان همراه که به منظور تحصیل یا آموزش و پرورش سفر می کنند.
• محققان کشورهای جهان سوم در حال سفر به منظور تحقیق علمی.
• نمایندگان سازمان های غیر انتفاعی در سن ۲۵ سال یا کمتر در سمینارها، کنفرانس ها، ورزش ها، رویدادهای فرهنگی یا آموزشی که توسط سازمان های غیر انتفاعی برگزار می شود شرکت می کنند.


ابهامات خود در رابطه با شرایط و هزینه ویزای شینگن را با گروه مشاورین آی بی تور در میان بگذارید و پاسخ سوالات تان را در کمترین زمان ممکن دریابید.  


مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای شینگن:

مدارک مورد نیاز برای همه کشورهای عضو شینگن شبیه به هم است؛ فقط در جزئیات کمی متفاوت است.
 - فرم تکمیل‌شده درخواست ویزا                         - اصل و ترجمه‌ سند
- شناسنامه ایرانی                                             - بلیط پرواز رفت و برگشت به کشور مقصد
- سه قطعه عکس رنگی                                      - بیمه مسافرتی برای کل مدت زمان سفر
- اسناد رسمی شغلی و منابع مالی                        - وچر رزرواسیون هتل
- پرینت حساب بانکی                                        - دعوت‌نامه
- بیمه                                                              - گذرنامه با حداقل ۲ برگ سفید

متخصص تورهای نمایشگاهی

متخصص تورهای نمایشگاهی

انواع ویزای شینگن

ویزای شینگن را می توانید از تمام کشورهای عضو این پیمان اخذ نمایید. اخذ این ویزا بطور کلی این امکان را برای دارنده آن ایجاد می کند تا بتواند آزادانه در مناطق عضو شینگن رفت و آمد داشته باشد. البته بایستی این نکته را مدنظر داشت که ویزای شنگن دارای محدودیت های زمانی است و امکان استفاده از ویزای شنگن تنها در صورتی امکان پذیر است که از طرق قانونی و توسط مراجع صدور ویزا در کشورهای عضو، مورد تایید قرار گیرد. گفتنی است ویزای شینگن بسته به نوع درخواست متقاضی در انواع زیر صادر می شود:


شنگن نوع A شنگن نوع A
ویزا شینگن نوع A به ویزای ترانزیت فرودگاهی نیز معروف است. شما با داشتن آن اجازه دارید در یکی از فرودگاه های کشورهای حوزه شنگن پرواز خود را تعویض و به کشوری خارج از محدوده شینگن سفر کنید. در واقع اجازه ورود به کشورهای حوزه شنگن را ندارید.

شنگن نوع B شنگن نوع B
 ویزا شینگن نوع B نوعی ویزای ترانزیت است که دارنده آن اجازه دارد تا با وسایل نقلیه شخصی برای مدت‌زمان حداکثر ۵ روز از خاک کشوری در ناحیه شینگن عبور کنید.

شنگن نوع C شنگن نوع C
ویزا شینگن نوع C که به ویزای توریستی هم معروف است، در واقع روادید کوتاه‌مدت است. به کمک این نوع از ویزا میتوانید، در کشورهای عضو اتحادیه شینگن در یک بازه زمانی مشخص اقامت داشته باشید.

شنگن نوع D شنگن نوع D
ویزا شینگن نوع D معمولا برای تجار صادر می شود تا بتوانند در طول سال چندین بار به کشورهای عضو پیمان شینگن وارد و خارج شوند و مدت اعتبار این ویزا یکساله و با روزهای مجاز، حداکثر ۹۰ روز می باشد.
تمامی حقوق این سایت متعلق به آی بی تور